Kişilere Göre Tepkiler

Kişilere Göre Tepkiler

Kişilere Göre Tepkiler

Kişilere Göre Tepkiler Klasik tepki: Sıraya geç kardeşim.
Neoklasik tepki: “Şeker kardeşiim sıraya geçiver.”
Realist tepki: Sıra var.
Sürrealist tepki: “Sallandıracaksın bunlardan ikisini Kızılay’da bak bir daha yapabiliyorlar mı?”
Romantik tepki: “Beyefendi galiba sırayı görmediniz.”
Modern tepki: “Efendim insanımız eğitimsiz. Halbuki Avrupa da…”
Postmodern tepki: “Sırana geç lan ayı!”
Uzlaşımcı tepki: “Acelesi olmasa öne geçmezdi, üzmeyin garibi…”
Devrimci tepki: “Altyapı sorunları çözülmeden halkımız sıraya geçmez. Devrim olunca herkes hizaya gelecek.”
Kaderci tepki: “İki dakika fazla beklesek kıyamet mi kopar? Kısmetse hepimizin işi görülür.”
Felsefeci (septik kuşkucu) tepki: “Ön ve arka kavramları görecelidir. O tarafın ön taraf olduğuna kim karar verdi? Öne geçtiğini zanneden, aslında arkaya geçmiş olabilir.”
Kantçı tepki: “Efendim, algılanmayan şeyler yok demektir. Bakmayın o tarafa, adam yok olur.”
Kötümser varoluşçu tepki: “Herkes bir gün ölecek. Onurlu bir şekilde bekleyin. Bir gün o adam da ölecek.”
İyimser varoluşcu tepki: “Sıkmayın canınızı, şu anın tadını çıkarmaya çalışın. Bakın ne güzel hayattasınız ve birileri önünüze geçebiliyor.”
Hümanist tepki: “İnsanlık bir bütündür. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Dolayısıyla birimiz öne geçince, aslında hepimiz öne geçmiş oluyoruz.

İyi Sonuç Verecek Tepki

İki insan aynı olayı tamamen iki farklı şekilde yorumlayabilir. Algı ve gerçek her zaman örtüşmeyebilir. O yüzden gerçeklere ekstra bir anlam yüklüyor musunuz dikkat edin. Kendinize karşınızdakinin davranışlarına ve söylediklerine nasıl anlamlar kattığınızı sorun. Abarttığınız noktaları ve varsayımlarınızı düşünün.

Gözünüzü kapayın ve durumla ilgili gerçekten nasıl hissettiğinizi düşünün. Öfke genelde daha derinde yatan duyguları saklamak için vardır. Kendinize sorun, “Beni rahatsız eden asıl his ne Yanlış anlaşılmak, saygı görmemek, yalnız kalmak, değersiz hissetmek, kırılmaktan korkmak

Kendinizi karşınızdaki kişinin yerine koyun. O anda akıllarından ne geçiyordu? Sizi üzecek davranışları neden yapmış olabilir? Sadece mutsuz insanlar başkalarını üzerler. Bu yaptıklarını haklı çıkarmak değil, onları anlamak için önemlidir. Karşınızdaki kişiyi yargılamadan anlamaya çalışmak aranızda güçlü bir köprü kurar.

Şimdi kendinize neden iletişim kurmak istediğinizi sorun. Konuşmaktaki amacınız ne ve bu konuşmayla nereye varmaya çalışıyorsunuz? Bunu durumu iyileştirmek, herkesi sakinleştirmek ve tartışmayı bitirmek için mi yapıyorsunuz? Yoksa karşınızdaki kişinin hatasını yüzüne vurup skoru eşitlemeye mi çalışıyorsunuz? Çünkü ikincisi kavganın son bulmasını sağlamayacak, sadece durumu saran negatif enerjiyi yoğunlaştıracak. Asıl isteğinizin diğer insanları üzmek değil, kendi iç huzurunuza geri kavuşmak olduğunu fark edin.

Karşınızdakine açıklamak istediğiniz ana noktaları düşünün. Söylemek istediğiniz birçok şey olabilir, ancak en önemli olanlara odaklanın. Konuşma ilerlerken neden bahsetmek istediğinizi unutmak çok olasıdır. Birkaç tane ana nokta belirleyerek konuşmanın farklı yönlere sapmasını engelleyebilirsiniz.

Kişilere Göre Tepkiler

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
409 okuma
12 Ekim, 2017
turkalem
turkalem

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


300x250 reklam

YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?